Sosyal Medya:
Pin It

“Yunus Emre – Aşkın Sesi” Filmi, 10 Ocak’ta Vizyona Giriyor

Aktif . Yayınlanma Haberler

Evrensel alanda tarihin en önemli düşünürlerinden biri olarak kabul gören ve yüzyılları aşan fikirleriyle hümanizmin öncülerinden olan Yunus Emre'nin hayatını anlatan “Yunus Emre – Aşkın Sesi” filminin İstanbul Galası, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Galaya; Vali Güngör Azim Tuna, İstanbul Valisi Avni Mutlu, ETO Başkanı Metin Güler, ses sanatçısı Orhan Gencebay, Sevim Emre, filmin yönetmeni Kürşat Kızbaz, oyuncular Devrim Evin, Altan Erkekli, Altan Gördüm, Bülent Emin Yarar, Sinan Albayrak, Suna Selen, Nesimi Kaygusuz, Tamer Levent, Nilay Cafer ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın başında yönetmen Kızbaz tarafından sahneye davet edilen oyunculara, Vali Tuna ve Vali Mutlu tarafından çiçek takdim edildi.

10 Ocak 2014’ten itibaren Türkiye’de vizyona girecek filmin galasında konuşan Vali Güngör Azim Tuna, “Gönüller Fatihi’nin gönül kapılarını açtığı İstanbul’a Eskişehir’den Yunus’un selamını ve Aşkın Sesi’ne davetini getirdik” dedi.

“Yunus Emre; Eskişehir’den başladığı aşk yolculuğunda “dağlar ile taşlar ile” Mevlâ’yı çağıran sestir, onun maneviyatına susamış gönüllerimize bir nefestir” diyen Vali Tuna, kalabalık bir seyirci grubuna yaptığı konuşmasına şöyle devam etti: 

“Bizim Yunus’un işi, kalbinde aşk ateşi yakanlarladır. Zira bir dizesinde “Aşksızlara verme öğüt, öğüdünden alır değil” demiştir ve ona göre âşıkların hâlini ancak yine âşıklar bilir ve aşk, gizli bir hazinedir. 

Yunus Emre  “gönüller yapmaya” geldiği dünyayı ümitle yeşertmek için şiirlerinin tam merkezine ilahî aşkı getirmiştir. Bunu anlamak için onun eserlerini okumak kâfidir. Okurken de öyle yorum yapmaya, yormaya, yorulmaya gerek yoktur. Kendisi açıkça söylemiştir Divan’ında: “Yûnus’un sözi şi’irden ammâ, aslı kitâbdan”. Aşkını ve şiirini besleyen ilahî kaynağını açıkça belirten Yunus’un; değerler dünyasını geleceğe taşımak için önce, onun aşka çağıran sesine kulak vermeliyiz. Onun sözlerindeki derin ve ince manayı layıkıyla anlamalı ve anlatmalıyız. Türk Dünyası 2013 Kültür Başkentimiz Eskişehir’de bu gaye ile; bilimin, sanatın hemen her türünden eserler verilmesi yönünde gayret ediyoruz. Tarihimizi, ana dilimizi, edebiyatımızı, kültür ve sanatımızı, gelenek ve göreneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak için ortam hazırladığımız Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulamasıyla bu çabamız devam etmektedir. 

Yunus Emre yazdığı şiirlerde merhametiyle bütün yaradılmışı kucaklamıştır. Hatta düşmanını bile… Bu hareketinde, aşkla tabi olduğu Hz. Peygamber onun rol modelidir. “Size iyilik yapana iyilik yapmak meziyet değildir. Asıl meziyet kötülük yapana da iyilik yapabilmektir.” hadisine uyarak şu dizeleri söylemiştir Yunus:

Bana agu(zehir) sunan kişi, bal ve şeker olsun aşı

Gelsin kolay cümle işi, eli erer olsun ona

Kendisine kötülük yapanlara dahi iyi dileklerde bulunan Yunus, ömrü boyunca kin nefreti söküp, sevgi ve hoşgörü ekmiştir yüreklere. Onun ektiği güzelliklerin boy verdiği gönül memleketimizde bugün de Yunus’un aşka çağıran sesi yankılanmaktadır ve onun gibi şöyle diyoruz biz:

Her nereye döner isem, aşk iledir işim benim

Odur gönülde teşvişim, hem aşktır yoldaşım benim

Yunus misali, her işimizin aşk olması ümidiyle; filmde emeği geçenleri tebrik ediyor, hepinize iyi seyirler diliyorum.”

Birçok ünlü ismi bir araya getiren filmin yönetmenliğini yapan Kızbaz ise, “Filmin hazırlıkları yaklaşık üç yıl sürdü ve ilk iki yılı senaryo ve çekim hazırlıklarıyla geçti” dedi. Kızbaz, "Yunus'un yaşam öyküsünde onun ilahi aşka yürüyüşünün en özel anlarını izleyeceğiniz bu filmi, bugünün teknolojisi ve bugünün değerli oyuncuları ile çekebilmekten dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde duygularını kaydetti.

Yaklaşık 1.5 saat süren film, gösteriminden sonra seyirci tarafından büyük alkış aldı. 

ESKİŞEHİR 2013 TDKB AJANSI